
Direcţia de Sănătate Publică Suceava a informat că, în primele şapte luni din 2015, în judeţ au fost raportate 4.773 de decese şi 4.643 de naşteri. Situaţia DSP mai relevă că, din totalul deceselor, 78,31% au fost înregistrate în rîndul persoanelor cu vîrsta de peste 75 de ani. De asemenea, majoritatea deceselor, adică 73,36%, au survenit la domiciliu, iar restul în spital. Raportul DSP Suceava evidenţiază creşterea incidenţei unor boli precum cele de inimă sau mintale. Astfel, numărul bolnavilor cu hipertensiune arterială a crescut în primele şapte luni ale acestui an comparativ cu aceeaşi perioadă din 2014, de la 65.405 la 68.596. Creşteri semnificative s-au înregistrat şi la cazurile de cardiopatie ischemică, de la 33.078 la 33.732, la diabet zaharat, de la 24.533 la 25.916, şi la tulburări mintale, de la 17.170 la 17.944.






