
Şeful Inspectoratului Şcolar Suceava, Gheorghe Lazăr, a comunicat că instituţia va vira unităţilor de învăţămînt sumele aferente pentru premierea absolvenţilor de liceu şi de clasa a VIII-a care, în această vară, au obţinut media 10 la examenele naţionale. El a mai informat că s-a luat această decizie avînd în vedere perioada de vacanţă şi necesitatea transmiterii către Ministerul Educaţiei a dovezii efectuării plăţii. Guvernul a hotărît ca elevii cu media 10 la Bacalaureat şi la Evaluarea Naţională să beneficieze de cîte un stimulent financiar în valoare de 3.000 şi, respectiv, 1.000 de lei. Cinci elevi suceveni au luat Bacalaureatul cu media 10. Tot în judeţul nostru au fost 29 de elevi cu media 10 la Evaluarea Naţională. Sumele necesare pentru acordarea stimulentelor financiare sînt asigurate din bugetul pe 2015 al Ministerului Educaţiei.








