
Preşedintele PSD al Consiliului Judeţean, Cătălin Nechifor, cere Guvernului să reanalizeze Hotărîrea nr.1216/29.10 2009, semnată de fostul premier al României, Emil Boc. Este vorba de decizia prin care conductele de gaz din cadrul proiectului „Suceava – utilităţi şi mediu la standarde europene” au fost transferate gratuit către Societatea Naţională de Transport de Gaze Naturale – Transgaz S.A. Potrivit Hotărîrii de Guvern, Transgaz avea obligaţia să continue lucrările prevăzute în proiect, însă nu s-a întîmplat aşa. Rezoluţia a fost votată în unanimitate de cei 171 de participanţi la şedinţa Consiliului Judeţean al PSD, care a avut loc sîmbătă, 26 septembrie, în sala de conferinţe a hotelului „Imperium” din municipiul Suceava. Prezent la întîlnire, fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Suceava, deputatul PSD Gavril Mîrza, a declarat că atunci cînd se vorbeşte de rău despre „Utilităţi şi Mediu” simte că toate privirile se îndreptă spre domnia sa, pentru că a iniţiat proiectul. Domnul Mîrza este de părere că proiectul a fost gîndit bine, dar că lucrările au fost întîrziate intenţionat, amintind că-n 2006, cînd la guvernare se afla Alianța DA, iar senatorul PNL de Suceava, Gheorghe Flutur, era ministru al Agriculturii, nu a reuşit să obţină avizul de la Guvern pentru ca ţevile să poată traversa fondul forestier. Avizul a fost obţinut abia atunci cînd la conducerea Ministerului Agriculturii a ajuns Decebal Traian Remeş. Deputatul Mîrza a declarat că împrumutul bancar prin care a fost executat proiectul este garantat de stat şi că Guvernul ar trebui să plătească ratele celor 61 de primării. Parlamentarul a precizat că a fost anchetat ani la rînd din cauza acestui proiect şi că în final procurorii au decis neînceperea urmării penale.









