• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
joi, 6 august, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Centrul Sucevei, mult în urma Universității și a Palatului Administrativ

4 mai, 2026
în Tableta zilei
0 0
Premierul Ilie Bolojan, tur al cercetării de la USV: metagenomică, robotică și proiecte PNRR. Ministrul Educației, suceveanul Mihai Dimian, i-a prezentat realizările și proiectele universității (FOTO)
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

În timpul vizitei la Suceava, premierul Ilie Bolojan nu avea cum să nu treacă pe la Universitatea ”Ștefan cel Mare”, dat fiind faptul că domnia sa l-a numit pe rectorul acestei instituții de învățămînt superior, Mihai Dimian, în funcția de ministru al Educației. Cu siguranță că domnul Dimian abia aștepta să-i prezinte domnului Bolojan Universitatea, pentru ca acesta să vadă că persoana pe care a numit-o la propunerea PNL Suceava și a președintelui PNL al Consiliului Județean Botoșani, Valeriu Iftime, provine de la o instituție care face lucruri importante și care se află în plină dezvoltare. Vizita la Suceava a premierului în contextul semnării contractelor pentru cele două tronsoane ale autostrăzii Pașcani-Suceava a fost pentru Mihai Dimian prilejul ideal pentru a-l aduce pe Ilie Bolojan la USV și la campusul studențesc care se construiește la Moara. În comunicatul Universității post-vizită se arată că premierul a vizitat ”Laboratorul de Metagenomică și Biologie moleculară (…), unde s-au făcut primele secvențieri din România ale genomului SARS-CoV-2 (…), și Laboratorul de Biometrie Forestieră, al doilea ca importanță din Europa. Premierul României a vizitat IASEC (…), în cadrul căruia funcționează Laboratorul de roboți umanoizi (…) care permite modelarea și construirea roboților cu ajutorul imprimantelor 3D”. În ceea ce privește campusul studențesc de la Moara se subliniază că este construit prin PNRR și că la acesta ”sînt într-un proces avansat de finalizare nu doar căminul studențesc de 800 de locuri, ci și centrele de învățămînt dual și alte investiții majore”.

După finalizarea lucrărilor de restaurare, consolidare și modernizare a Palatului Administrativ Suceava, ca urmare a incendiului devastator din 6 martie 2021, acesta arată impecabil. La Palat au fost semnate contractele pentru tronsoanele de autostradă.

După evenimentul de la Palat, Ilie Bolojan, fost primar al mult lăudatului municipiu Oradea pentru modul cum arată, a fost invitat pe una din puținele terase înghesuite din centrul trist al Sucevei.

Din păcate, centrul Sucevei este mult în urma Palatului Administrativ și a Universității ”Ștefan cel Mare” Suceava. Primăria Sucevei are datoria să reducă acest decalaj pentru vizitatori, și nu doar pentru premieri, dar în primul rînd pentru cetățenii municipiului reședință de județ.

Tags: centrul SuceveiIlie BolojanMihai DimianPalatul Administrativ SuceavaPrimăria SuceavaUSV

Articole similare

Unii cu munca, Vasile Rîmbu cu lauda. Campania de imagine a primarului continuă
Tableta zilei

Unii cu munca, Vasile Rîmbu cu lauda. Campania de imagine a primarului continuă

6 august, 2026
La Rădăuți se poate, la Suceava nu
Tableta zilei

La Rădăuți se poate, la Suceava nu

5 august, 2026
Vama Siret, fără curent, noaptea
Tableta zilei

Siretul ar trebuie să lase gunoaiele din Vamă în drum. Dacă altfel nu se poate

4 august, 2026
Și în Suceava există viață. Uneori
Tableta zilei

Și în Suceava există viață. Uneori

3 august, 2026
A început demolarea celor 59 de garaje din spatele Primăriei Suceava. Proprietarii au primit despăgubiri de 1,2 milioane de lei. Pe terenul respectiv va fi ridicată o parcare cu cinci niveluri (Foto)
Tableta zilei

Sucevenii au înțeles că garajele trebuie demolate. Dar, de unde aroganța și furia Primăriei față de proprietarii acestora?

31 iulie, 2026
Amplu proiect de digitalizare la Spitalul Clinic Județean Suceava. Va fi acces rapid la dosarul medical pentru pacienți și aparținători
Tableta zilei

Ghinionul Spitalului Clinic Județean ”Sf. Ioan cel Nou” este că Suceava nu-i în județul Bihor

30 iulie, 2026
Articolul următor
”Sperăm ca după Paști vremea să-și revină, pentru a putea intra fermierii la semănat, la cultivat, la tratamente, la fertilizat, întrucît este nevoie”

Fermierul sucevean Doru Lefter: Eu sper ca și anul acesta să avem un an bun. Pentru că pe criza asta, măcar atît să avem - un an agricol bun, să avem ceea ce ne trebuie pe masă

De Ziua Europei, ”Europa încotro?”, cu Teodor Baconschi, la USV

De Ziua Europei, ”Europa încotro?”, cu Teodor Baconschi, la USV

Tren privat de tip Intercity pe ruta Suceava – București, începînd de astăzi, 4 mai. Călătoria durează aproximativ 5 ore și 40 de minute

Tren privat de tip Intercity pe ruta Suceava – București, începînd de astăzi, 4 mai. Călătoria durează aproximativ 5 ore și 40 de minute

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM