Ca suceveni avem un foarte bun motiv de mîndrie: patru tineri aflați în aceeași barcă au reușit să cîștige o medalie de argint la Olimpiada de la Tokyo, iar o tînără a reușit să cîștige o jumătate de medalie de aur la aceeași competiție. Suceveanca Ancuța Bodnar și Simona Radiș au cîștigat proba de dublu vîsle, iar Mugurel Semciuc, Cosmin Pascari, Ștefan Berariu și Mihăiță Țigănescu s-au clasat pe locul II în proba de patru rame. Felicitări acestor tineri care și-au pus mintea și mușchii la contribuție pentru a așeza România pe harta țărilor care cîștigă medalii la cea mai importantă competiție sportivă planetară. Felicitări și conducerii Consiliului Județean Suceava, al cărui președinte este Gheorghe Flutur, care a reacționat imediat, spunînd la numai cîteva ore de la obținerea performanțelor că cei cinci vor primi titlul de cetățean de onoare al județului nostru. A făcut-o chiar în debutul ședinței deliberativului județean din 28 iulie, anunțînd și că titlurile astea nu vor fi acordate pe sec, ci vor fi și niște bani lîngă. Acum este rîndul cîtorva localități sucevene să dea copy-paste inițiativei Consiliului Județean Suceava. Este vorba despre Vatra Moldoviței, Siret, Gura Humorului, Dumbrăveni și Horodnic de Jos. Din aceste localități sînt Ancuța Bodnar, Mugurel Semciuc, Cosmin Pascari, Ștefan Berariu și Mihai Țigănescu. Județul Suceava are o populație de aproximativ 600.000 de oameni și a cîștigat o medalie și jumătate la olimpiadă. Sînt țări cu milioane de cetățeni care cu chiu cu vai reușesc să obțină cîte o medalie sau se întorc cu mîna goală acasă. E tare județul nostru datorită acestor tineri talentați și muncitori. (Foto: Hotnews)









