• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
miercuri, 3 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

În sfîrșit, primarul Vasile Rîmbu schimbă modul de comunicare. Succes, Alex Covașă!

2 martie, 2026
în Tableta zilei
0 0
În sfîrșit, primarul Vasile Rîmbu schimbă modul de comunicare. Succes, Alex Covașă!
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

În sfîrșit, după aproape un an și jumătate de la preluarea mandatului, primarul PSD al Sucevei, Vasile Rîmbu, a realizat că are o problemă mare din cauza comunicării. A realizat că poți să faci lucruri, dar dacă nu știi să comunici ai numai de pierdut. Domnul Rîmbu nu a organizat conferințe de presă, limitîndu-se să vorbească doar în cadrul ședințelor Consiliului Local și să comunice cînd și cînd cu unii jurnaliști, cu care domnia sa are relații mai bune. În timpul ședințelor, Vasile Rîmbu nu a ezitat să trimită săgeți ”muiate” în glumițe reușite sau mai puțin reușite în direcția contestatarilor din sală sau a celor prezenți pe rețelele de socializare ori la colț de stradă. În același timp, domnul Rîmbu s-a coborît la dialoguri de șantier pe rețelele de socializare, nepotrivite cu statutul său de primar.

Într-un an și aproape jumătate, din partea Primăriei Suceava au fost doar cîteva comunicate de presă în care s-a vorbit despre ce face și despre ce și-a propus municipalitatea să facă. Mai toate comunicatele Primăriei au fost nervoase, acestea conținînd critici la adresa fostei administrații PNL a Sucevei și la adresa unei anumite părți a presei și/sau la adresa comentatorilor de ocazie de pe rețelele de socializare. În principal, din cauza comunicării defectuoase și țîfnoase, imaginea administrației Rîmbu nu este tocmai bună în rîndul unei părți consistente a publicului sucevean. Senzația este că Suceava este condusă de o administrație arogantă.

Vasile Rîmbu a realizat, în sfîrșit, că poți să ai realizări, dar dacă nu știi să comunici ori comunici greșit atunci ai de pierdut. Primarul a realizat că lucrurile nu mai pot merge așa și vrea să schimbe modul de comunicare. Și cum domnia sa nu este priceput la așa ceva s-a gîndit să angajeze pe cineva pregătit pentru asta. De fapt, domnul Rîmbu a vrut de mai mult timp să angajeze o persoană pe partea de comunicare, dar nu a găsit omul care să accepte această poziție.

Pînă la urmă, poziția de purtător de cuvînt al Primăriei a fost acceptată de Alex Covașă. Ciudat este că domnul Covașă vine la curtea primarului PSD de pe poziția de purtător de cuvînt al PNL Suceava. Însă, poate lucrul acesta nu trebuie să mire, dat fiind faptul că în Consiliul Local PSD și PNL votează cot la cot proiectele.

Problema este că Alex Covașă vine la Primăria Suceava de pe o poziție de propagandist, pentru că asta înseamnă să fii purtător de cuvînt la o formațiune politică. Însă, cum domnul Covașă a lucrat cîndva la o televiziune locală, pe care chiar a condus-o, probabil că va reuși să comunice așa cum trebuie. Primăria Suceava și primarul Vasile Rîmbu au nevoie de o comunicare corectă și promptă cu sucevenii. Pe de altă parte, provenind din presă, Alex Covașă știe ce așteptări au jurnaliștii de la el. Jurnaliști care nu iau informațiile pentru a le duce acasă ca să facă borș cu ele, ci pentru a le împărtăși publicului larg. Misiunea domnului Covașă nu se va rezuma doar la relația cu Presa, ci și la relația cu publicul față în față sau prin intermediul rețelelor de socializare, public care, de multe ori, simte dacă vrei să-l păcălești ori să-l manipulezi.

Și încă ceva: Alex Covașă umblă mereu îmbrăcat nu la patru ace, ci la șase ace, și cu părul aranjat la marele fix de spui că atunci a ieșit de la hairstylist și merge la o nuntă. Nu spune nimeni că domnul Covașă n-ar trebui să aibă un aspect îngrijit și elegant, dar, totuși, acesta nu este nici nuntaș și nici Rareș Bogdan. O ținută prea elegantă poate ține omul la distanță, iar domnul Covașă va fi la Primăria Suceava la serviciu, un serviciu care înseamnă să discute cu oameni din diferite pături sociale și să vorbească despre asfaltări, curățenie și parcări. Succes, Alex Covașă! Să reușești să fii un profesionist și să reziști cît mai mult într-o poziție nu tocmai comodă și cu un șef cam dificil.

P.S. Angajarea unui purtător de cuvînt la Primăria Suceava nu ar trebui să însemne că Vasile Rîmbu ar trebui să tacă ori să comunice numai prin intermediul acestuia.

Tags: Alexandru CovașăPrimăria Suceavapurtător de cuvînt primărieVasile Rîmbu

Articole similare

Lecturi în centrul Sucevei, în zgomot de motoare și de claxoane
Tableta zilei

Lecturi în centrul Sucevei, în zgomot de motoare și de claxoane

3 iunie, 2026
Împăcați-vă și dați-i drumul la treabă mai repede, pentru că mai sînt mai puțin de două luni (Foto)
Tableta zilei

Împăcați-vă și dați-i drumul la treabă mai repede, pentru că mai sînt mai puțin de două luni (Foto)

2 iunie, 2026
Campioanele de la CSU Suceava meritau mai mult decît o mînă de spectatori, o tobă, o vuvuzea și un steag
Tableta zilei

Campioanele de la CSU Suceava meritau mai mult decît o mînă de spectatori, o tobă, o vuvuzea și un steag

1 iunie, 2026
CSU Suceava, o nouă victorie categorică în Liga a III-a de fotbal feminin. Sîmbătă, 30 mai, pe ”Areni”, fetele vor primi medaliile de campioane
Tableta zilei

Și campioanele de la CSU Suceava merită să aibă parte de o atmosferă frumoasă pe ”Areni”

29 mai, 2026
În municipiul Suceava intersecțiile au rămas, dar polițiștii care să dirijeze circulația au dispărut
Tableta zilei

În municipiul Suceava intersecțiile au rămas, dar polițiștii care să dirijeze circulația au dispărut

28 mai, 2026
Aproximativ 7.000 de spectatori, la concertele din cadrul festivalului de blues de la Suceava. „Philip Sayce a fost o surpriză. Nu și pentru noi, care știam ce aducem. Am avertizat că Philip Sayce este unul din primii cinci chitariști ai lumii”
Tableta zilei

Festivalul de blues de la Suceava și limba de lemn

27 mai, 2026
Articolul următor
Cei 156 de directori de școli ale căror mandate expiră, rămîn în funcții. Un singur director a renunțat la funcție, pentru că a ieșit la pensie

51 de elevi, profesori și părinți din județul Suceava, blocați în Orientul Mijlociu. Cei mai mulți elevi sînt de la Colegiul Național ”Petru Rareș”

”Salvă” de influențare a lui Ilie Bolojan și de intimidare a lui Mihai Dimian

Ciprian Anton: Mihai Dimian este o soluție în momentul de față pentru conducerea Ministerului Educației. Dacă și dumnealui își dorește

Peste 27.000 de urmăritori, la Festivalul de Artă Medievală de la Suceava

Olimpiada de Istorie, faza județeană, pe 7 martie, la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Suceava. Vor participa 65 de elevi

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM