Încurajați de rezultatul alegerilor din 9 iunie, atunci cînd au cîștigat Primăria Suceava și Consiliul Județean Suceava, social-democrații au umblat vara și toamna trecută pe la ușile și pe la porțile oamenilor cerîndu-le să voteze cu PSD și la parlamentare, și la prezidențiale. Oamenilor li se spunea că lumina vine de la Buzău și că un PSD la toate butoanele va aduce prosperitate. Oamenilor li se transmitea că partidul condus de buzoianul Marcel Ciolacu și Marcel Ciolacu președinte reprezintă garanția dezvoltării. Însă, oamenii, încăpățînați cum sînt ei, nu le-au dat social-democraților cîte voturi și-ar fi dorit ei la parlamentare, iar la prezidențiale le-au dat țeapă. Totuși, deocamdată, tot buzoianul de la care-și iau lumină social-democrații suceveni se află în fruntea Guvernului, și-l vedem ce face. Unde pînă la alegeri erau de toate, acum nu mai sînt și trebuie de strîns cureaua. Primarul de la Buzău, social-democratul Constantin Toma, care și el își ia lumina de la Marcel Ciolacu, a trecut la fapte, desființînd peste noapte echipa de handbal feminin de primă ligă Gloria Buzău. Domnul Toma a spus că echipa aduce supărări în loc de bucurii, evoluția acesteia fiind modestă, că clubul este un fel de pension pentru jucătoarele plătite cu mii de euro, multe dintre ele fiind străine, și că municipalitatea nu-și mai permite să dea 2-3 milioane de euro pe an echipei. Și a mai spus social-democratul Toma: ”Orașul Buzău trebuie să-și repare în primul rând străzile și trotuarele (sunt atâtea de făcut în oraș), nu să umple conturile unor jucătoare oricum fără talent și tragere de inimă”.
La Suceava situația este diferită în ceea ce privește clubul de handbal masculin CSU. Toți jucătorii, cu o singură excepție, sînt români, iar clubul dă cei mai mulți jucători la loturile naționale. Jucătorii au talent și evoluează cu tragere de inimă, echipele de juniori sînt printre primele din țară, iar echipa de seniori se află la jumătatea clasamentului. Bugetul CSU Suceava nu este nici pe departe de 2-3 milioane de euro.
Pe de altă parte, la Primăria Suceava se vede o tendință accentuată de a tăia drastic cheltuielile și se simte o oarecare aplecare către investițiile în străzi, în trotuare și în alte lucruri care să fie pe placul cît mai multor oameni, și nu doar a unor grupuri restrînse, cum ar fi iubitorii handbalului. Deocamdată la modul declarativ, pentru că este iarnă și nu se prea poate lucra în aer liber.
Poate, totuși, ținînd cont de diferența de rezultate dintre cele două cluburi de handbal, conducerea PSD a Primăriei Suceava nu-și va lua lumină de la Buzăul lui Marcel Ciolacu în cazul CSU Suceava. Să-și ia covrigi dacă vrea, dar nu lumină.
Oricum, ceea ce s-a întîmplat la Buzău nu-i a bună, pentru că Primăria Suceava ar putea spune: <noi nu vă desființăm așa cum s-a întîmplat la Buzău, dar vedeți care este situația financiară în țară, așa că mulțumiți-vă cu cît vă dăm și cînd vă dăm>.