• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
luni, 11 mai, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Managerul spitalului sucevean, dr. Alexandru Calancea, pus în dificultate de Protecția Consumatorilor

17 martie, 2025
în Tableta zilei
0 0
Așa da, domnule doctor-manager Calancea!
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

A trecut furtuna Cristian Popescu Piedone pe la Suceava și a lăsat urme serioase. A lăsat amenzi, decizii pentru întreruperea temporară a activității și multă bucurie în sufletele celor care de-a lungul timpului au fost trași pe sfoară de diverși comercianți și a celor care au reușit să se fotografieze alături de șeful Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor – ANPC. Dacă n-au avut ocazia să se fotografieze cu originalul, cu Bud Spencer adică, e bună și copia acestuia, Cristian Popescu. Oricum, în România, cu siguranță că este mai cunoscută copia decît originalul, care a fost vedetă mondială cu mulți ani în urmă. ”Bine le-a făcut”, și-or fi zis mulți dintre cei care au văzut cum domnul Piedone îi prinde pe comercianți cu ocaua mică, mai exact cu oțel vîndut pe post de aur la magazinele de bijuterii.

Echipa de șoc, iar pentru unii și de groază, a domnului Piedone a ajuns și la blocul alimentar al Spitalului Clinic Județean Suceava, unde a aplicat cinci sancțiuni în valoare totală de 19.000 de lei. Conform comisarului șef adjunct al Comisariatului pentru Protecția Consumatorului Suceava, Vasile Latiș: „Ca deficiențe s-au reținut porții subgramate la cantitatea de carne, de 65 – 75 de grame față de 100 de grame cît prevede meniul, ustensile de bucătărie neconforme, cîntare la care nu s-a prezentat verificarea metrologică, lift transport alimente neigienizat”. Acum, haideți să fim serioși, pentru că ce mi-e 75 de grame de carne, ce mi-e 100 de grame. Or fi fost 100 de grame înainte de procesul de preparare, după care greutatea, normal, a scăzut. Nu cred că s-a apucat cineva să fure cîte 25 de grame de carne din fiecare porție. Ce mare brînză, de fapt, ce mare friptură ar fi făcut, pentru că la 100 de porții s-ar fi ales cu 2 kilograme jumătate de carne. Nu se merită efortul.

De multă vreme, Spitalul publică zilnic pe pagina sa web meniul pe care-l oferă zilnic pacienților, cu fotografii și cu numărul de calorii pe care îl conține fiecare preparat. În general, oamenii care au fost internați la spitalul din Suceava nu au avut obiecții în ceea ce privește calitatea și cantitatea mîncării pe care au primit-o. Bun, nu se mănîncă la fel ca la un restaurant de cinci stele și este firesc din două motive: o dată pentru că suma alocată de stat hranei este limitată și a doua oară pentru că la spital vii să de însănătoșești, și nu să mănînci pe săturate tot felul de specialități. Dînd dovadă de așa o transparență, pe care nu știu în cîte unități spitalicești din țară o poți întîlni, e clar că spitalul sucevean nu și-a programat să fure la cîntar. E bine că se fac astfel de controale de către Protecția Consumatorilor inclusiv la blocurile alimentare ale spitalelor, însă cu siguranță că există și un control intern.

Așadar, mari nereguli nu au fost descoperite la Spitalul Clinic Județean Suceava, însă rezultatul controlului poate da o mînă de ajutor conducerii Consiliului Județean Suceava, care are în subordine unitatea medicală. O mînă de ajutor întinsă din întîmplare sau nu. Conducerea CJ tot caută motiv să-l demită pe managerul Spitalului, dr. Alexandru Calancea, iar neregulile descoperite la blocul alimentar, chiar dacă sînt mici, ar putea reprezenta un motiv. 25 de grame de carne lipsă la cîntar valorează, uneori, cam cît un nod găsit într-o papură.

Tags: Alexandru CalanceaANPCbloc alimentar SuceavaCristian Popescu PiedoneProtecația ConsumatorilorSpitalul Clinic Județean Suceava

Articole similare

Doi profesori, două diplome, doi stropi de recunoștință
Tableta zilei

Doi profesori, două diplome, doi stropi de recunoștință

8 mai, 2026
Ruda săracă de la Suceava, în biroul ministrului Educației, și nu pe la ușile Ministerului Educației
Tableta zilei

Mihai Dimian ar trebui păstrat în viitorul Guvern

7 mai, 2026
Primarul Fălticenilor, Cătălin Coman, la Tîrgul Mărului: Rolul acestei sărbători este de a promova ceea ce avem mai bun și mai frumos (Foto)
Tableta zilei

Municipiul Fălticeni nu s-a lăsat dus de val

6 mai, 2026
Handbaliști suceveni, convocați la loturile naționale
Tableta zilei

Performanțele de la Suceava trebuie recompensate și încurajate

5 mai, 2026
Premierul Ilie Bolojan, tur al cercetării de la USV: metagenomică, robotică și proiecte PNRR. Ministrul Educației, suceveanul Mihai Dimian, i-a prezentat realizările și proiectele universității (FOTO)
Tableta zilei

Centrul Sucevei, mult în urma Universității și a Palatului Administrativ

4 mai, 2026
Argumentația premierului Ilie Bolojan pentru creșterea normei didactice și a numărului de elevi dintr-o clasă. Traian Pădureț: A venit cu o motivare surprinzătoare, a venit cu o motivare de șofer de tir
Tableta zilei

Ilie Bolojan, la Suceava, și pentru un strop de inspirație

1 mai, 2026
Articolul următor
Rugbystul sucevean Alin Conache, medaliat cu bronz european, după ce România a învins Portugalia în deplasare

Rugbystul sucevean Alin Conache, medaliat cu bronz european, după ce România a învins Portugalia în deplasare

Terenul de fotbal cu gazon artificial care se amenajează la ieșirea din Suceava spre Fălticeni va fi gata la jumătatea lunii aprilie. La inaugurare este așteptat președintele FRF, Răzvan Burleanu (Foto)

Terenul de fotbal cu gazon artificial care se amenajează la ieșirea din Suceava spre Fălticeni va fi gata la jumătatea lunii aprilie. La inaugurare este așteptat președintele FRF, Răzvan Burleanu (Foto)

Doi handbaliști lansați de CSU Suceava, în naționala României care a învins Israelul în preliminariile Campionatului European

Doi handbaliști lansați de CSU Suceava, în naționala României care a învins Israelul în preliminariile Campionatului European

Radio TOP Suceava 104FM

Cu haz de necaz, cu glume mai mult sau mai puţin reuşite, dar niciodată de autogară, cu ştiri scurte şi la obiect, cu o muzică mai altfel, dar şi cu bîlbe şi prostioare scăpate pe microfon, Radio Top este un amestec de cool, fresh, funny şi chilli. Un amestec de care, uneori, te poţi îndrăgosti la prima vedere sau la prima „degustare”. Ce-am spus: cool, fresh, funny şi chilli? Ei, poftim: uite ce face globalizarea din om!

Secțiuni

  • Actualitate
  • Administrație
  • Audio
  • Educație
  • Featured
  • Politic
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Ştiri
  • Tableta zilei
  • Timp liber
  • Top 10
  • Top Magazin

Parteneri

Radio online Romania

Recomandari

Cumpara Criptomonede
Cautimasina.ro

Urmărește-ne

Facebook Twitter Instagram

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM