• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
joi, 6 august, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Și Mănăstirea Probota merită atenție

16 noiembrie, 2020
în Tableta zilei
0 0
Și Mănăstirea Probota merită atenție
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Săptămîna trecută, în sala de festivități a Mănăstirii Probota, din orașul Dolhasca, a avut loc o conferință de presă cu ocazia finalizării proiectului de restaurare. Stareța mănăstirii, stavrofora Marina Țurcanu, a vorbit despre importanța monumentului istoric care face parte din Patrimoniul UNESCO și a spus că proiectul de restaurare cu fonduri europene s-a derulat în perioada 2017-2020, cu scopul de a pune în valoare patrimoniul cultural din satul Probota și transformarea ansamblului monahal într-un „leagăn pentru toți iubitorii de istorie, artă, cultură și spiritualitate”. În urmă cu doi ani am fost la Probota, am vizitat mănăstirea, am văzut șantierul și am scris următoarele rînduri: ”Cred că puţini sînt românii care nu ştiu că Ştefan cel Mare, care în urmă cu cîţiva ani a devenit şi sfînt, este înmormîntat la Mănăstirea Putna. Totodată, cred că sînt foarte puţini românii care ştiu că Petru Rareş este înmormîntat la Mănăstirea Probota alături de cea de-a doua sa soţie şi de cîţiva dintre copiii săi. La Mănăstirea Putna este puhoi de turişti, pe cînd la Mănăstirea Probota este linişte şi pace. Pentru Mănăstirea Putna se face reclamă în neştire, chiar dacă lăcaşul de cult este ultracunoscut şi ultravizitat. Este foarte bine asta, dar nu acelaşi lucru se face şi pentru Mănăstirea Probota. O fi fost Petru Rareş mai puţin viteaz şi o fi avut mai puţine realizări decît Ştefan cel Mare, dar merită şi memoria lui cinstită. Iar Mănăstirea Probota chiar merită vizitată, pentru că este o ctitorie frumoasă şi măicuţele au grijă de ea. Am văzut pe viu că în luna mai a acestui an au început lucrări de reabilitarea a clădirii, iar termenul de execuţie a lucrărilor este de 36 de luni. La cîţiva kilometri de Mănăstirea Probota este un semn pe care scrie cîţi kilometri mai sînt pînă la Mănăstirea Dragomirna, iar panoul publicitar are semnătura mare a Consiliului Judeţean Suceava. Deci, pentru Dragomirna şi pentru Putna se poate, Consiliule Judeţean, dar pentru Probota, pentru că-i mai de la ţară, de pe la Dolhasca, nu se poate, nu-i aşa? Nu-i frumos, Consiliule Judeţean, nu-i frumos!”. Ei, acum că Mănăstirea Probota s-a mai aranjat, poate că administrația județeană va avea ochi și pentru ea și-i va acorda atenția cuvenită.

https://www.radiotop.ro/img/media/2020/11/tab-luni-16.mp3

Articole similare

La Rădăuți se poate, la Suceava nu
Tableta zilei

La Rădăuți se poate, la Suceava nu

5 august, 2026
Vama Siret, fără curent, noaptea
Tableta zilei

Siretul ar trebuie să lase gunoaiele din Vamă în drum. Dacă altfel nu se poate

4 august, 2026
Și în Suceava există viață. Uneori
Tableta zilei

Și în Suceava există viață. Uneori

3 august, 2026
A început demolarea celor 59 de garaje din spatele Primăriei Suceava. Proprietarii au primit despăgubiri de 1,2 milioane de lei. Pe terenul respectiv va fi ridicată o parcare cu cinci niveluri (Foto)
Tableta zilei

Sucevenii au înțeles că garajele trebuie demolate. Dar, de unde aroganța și furia Primăriei față de proprietarii acestora?

31 iulie, 2026
Amplu proiect de digitalizare la Spitalul Clinic Județean Suceava. Va fi acces rapid la dosarul medical pentru pacienți și aparținători
Tableta zilei

Ghinionul Spitalului Clinic Județean ”Sf. Ioan cel Nou” este că Suceava nu-i în județul Bihor

30 iulie, 2026
Înaltul Calinic a rămas dator
Tableta zilei

Înaltul Calinic a rămas dator

29 iulie, 2026
Articolul următor
USV, mesaj la decesul profesorului Horeanu

USV, mesaj la decesul profesorului Horeanu

”Solie de toamnă”, noul album MIDO

”Solie de toamnă”, noul album MIDO

Anton: Felicitări Forestei și Bucovinei Rădăuți!

Anton: Felicitări Forestei și Bucovinei Rădăuți!

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM