• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
miercuri, 24 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Spitalul Rădăuți, manageri mulți, proiecte nu prea

30 iulie, 2024
în Tableta zilei
0 0
Fii bărbat sau lasă-te, domnule manager!
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Al doilea spital ca importanță din județul Suceava, Spitalul Municipal ”Sfinții Doctori Cosma și Damian” Rădăuți, are un nou manager, care este un vechi manager: Dorin Tibeică. Inginerul care a făcut și managementul sanitar, dar și managementul spitalicesc a mai fost conducătorul spitalului rădăuțean în perioada 2010-2014 și, cu intermitență, între anii 2015-2016. Primarul Rădăuților, Bogdan Loghin, spune că l-a readus pe Dorin Tibeică, în vîrstă de 63 de ani, la conducerea spitalului, pentru ca medicul ATI Flaviu Dima să se poată ocupa mai mult de medicină. Foarte bine, în condițiile în care medici ATI nu găsești pe toate drumurile, iar activitatea administrativă într-un spital de mărimea celui de la Rădăuți este mîncătoare de timp.

În ultimii 10 ani, la spitalul rădăuțean au mai fost șefi Traian Andronachi, Romeo Cătălin Negruț și Dan Vatră, nici unul dintre aceștia nefiind medic. Așadar, la Rădăuți este o concurență acerbă pentru ocuparea funcției de manager al Spitalului Municipal, de parcă alte ocupații n-ar mai fi în acest oraș. Probabil că la Rădăuți dacă-i întrebi pe copii ce vor să se facă atunci cînd vor fi mari, unii dintre ei nu-ți vor spune că doctor, aviator sau fotbalist, ci șef de spital. În ultimii 10 ani ani, la Rădăuți s-au făcut o serie de investiții în spital, însă s-ar fi putut face mult mai multe dacă nu s-ar fi tot schimbat șefii. Și peste doi ani urmează o nouă schimbare de conducere, fiindcă așa cum arătam domnul Tibeică are 63 de ani și va ieși la pensie. Dacă la spitalul rădăuțean s-ar fi făcut atîtea proiecte de mare anvergură cîți manageri s-au perindat pe acolo tare bine ar mai fi fost.

Tags: Dorin TibeicăSpitalul Municipal Rădăuți

Articole similare

Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată
Tableta zilei

Municipiul Suceava. Hărmălaia care putea fi evitată

24 iunie, 2026
Gheorghe Șoldan: De săptămîna viitoare vreau să începem reconstrucția caselor, pînă vine ajutorul concret de la Guvern. Să transformăm Broșteniul într-un mare șantier al solidarității. Cărămidă cu cărămidă. Casă cu casă. Familie cu familie
Tableta zilei

Suceava nu a uitat că a primit sprijin atunci cînd i-a fost greu

23 iunie, 2026
Proiect pentru Muzeul de Istorie Suceava – sistem de ghiduri audio, tur virtual și info-chioșc interactiv
Tableta zilei

Muzeul Național al Bucovinei, o instituție cît se poate de vie

22 iunie, 2026
Turism în Țara Dornelor, de Paște: Structurile de cazare ocupate în proporție de 65-75% în rural, 40-50% în Vatra Dornei
Tableta zilei

Vatra Dornei, și cu turiști sau doar cu o coroniță cîștigată la un concurs de frumusețe?

19 iunie, 2026
Premierul României? De ce nu suceveanul Mihai Dimian?
Tableta zilei

Mihai Dimian, aproape de finalul carierei de ministru. Ultima impresie contează

18 iunie, 2026
Împăcați-vă și dați-i drumul la treabă mai repede, pentru că mai sînt mai puțin de două luni (Foto)
Tableta zilei

Primăria Sucevei ne-a lămurit – vom avea un stadion nou la Paștele Cailor verzi de pe pereți

17 iunie, 2026
Articolul următor
Pensiune din Cîrlibaba, închisă pentru că deversa ape uzate în rîul Bistrița. Totodată, comisarii de mediu au dat o amendă de 60.000 de lei

Pensiune din Cîrlibaba, închisă pentru că deversa ape uzate în rîul Bistrița. Totodată, comisarii de mediu au dat o amendă de 60.000 de lei

Pentru că unele trotuare din Suceava sînt pline de fructe căzute din copaci, municipalitatea și-a propus să taie corcodușii

Pentru că unele trotuare din Suceava sînt pline de fructe căzute din copaci, municipalitatea și-a propus să taie corcodușii

Persoanele care scormonesc prin gunoiaele aruncate la buncăre vor fi identificate și sancționate. Sucevenii care au jucării și haine care pot fi refolosite, invitați să nu le arunce în buncăre, ci să le ducă la punctele special amenajate

Persoanele care scormonesc prin gunoiaele aruncate la buncăre vor fi identificate și sancționate. Sucevenii care au jucării și haine care pot fi refolosite, invitați să nu le arunce în buncăre, ci să le ducă la punctele special amenajate

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM