• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
miercuri, 6 mai, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Tableta zilei

Visul unei nopţi de iarnă, varianta Ion Lungu

7 ianuarie, 2016
în Tableta zilei
0 0
Visul unei nopţi de iarnă, varianta Ion Lungu
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp
Foto
Foto

Adevărul este că e normal ca la început de an, fiecare om să aibă planuri, ţinte, vise. Indiferent cum le-am numi, ele sînt chiar necesare, mai ales atunci cînd de împliniri depinde viitorul. Şi mai ales într-un an electoral. După ce şi-a făcut bilanţul la final de an, primarul municipiului Suceava păstrează şi-n 2016 principiul şi nu ratează momentul potrivit de a ne spune că va face şi va drege. Ambiguu, ca şi altădată, Ion Lungu ne-a anunţat miercuri că Suceava va avea o sală polivalentă cu mii de locuri. Ca să nu spunem la sfîntu’ aşteaptă, apreciază domnia sa că se va întîmpla asta în cîţiva ani. Adică exact cum spunea şi în februarie 2012, cu doar cîteva luni înainte de alegerile locale. Atunci, primarul Ion Lungu vorbea despre construirea în zona „Metro”, a unui complex sportiv ce ar putea cuprinde un stadion, o sală polivalentă şi două bazine de înot de dimensiuni olimpice. O investiţie estimată la vreo 50 de milioane de euro, bani ce nu puteau fi luaţi din bugetul local, aşa că şansa era un eventual parteneriat public-privat. Lansase atunci primarul chiar ideea de a da la schimb actualul stadion „Areni” unde s-ar putea dezvolta un frumos proiect imobiliar. Au trecut de atunci 4 ani, ceasul ticăie, alegerile se apropie, aşa că se scot de la naftalină subiectele numai bune de fluturat pe sub nasul alegătorilor. Bazîndu-se pe memoria scurtă a comunităţii, s-a gîndit primarul Sucevei sau aşa a fost sfătuit, să ne ducă iar în ispită cu astfel de investiţii. E drept că de data asta e ceva mai reţinut: vorbeşte doar de o sală polivalentă cu 5.000 de locuri şi astfel, o valoare de doar 25 de milioane de lei, bani proveniţi din îndatorarea municipalităţii la o bancă. În circa patru ani, crede Ion Lungu, sala polivalentă ar putea fi gata. Dar cum edilul nostru e un om ambiţios, sala polivalentă nu este singurul proiect, căci anul acesta, pe Stadionul „Areni”, pe care nu-l mai dă nimănui la schimb, va fi montată o instalaţie de nocturnă, cu fonduri din bugetul local. Pentru asta se va aloca un milion de euro. La cît de paradit e stadionul Areni, orice investiţie este mai mult decît bine venită, dar ce-i trebuie stadionului nocturnă şi chelului tichie de mărgăritar? Dar cum spuneam, toată lumea are dreptul la visare şi-mi voi permite şi eu să-mi imaginez cum o astfel de investiţie va face să crească şi performanţele fotbalului sucevean, aşa, ca prin magie. Astăzi e Sfântul Ion, aşa că un moment de reverie îi este permis chiar şi edilului nostru. De altfel, domnule primar, La mulţi ani!

Alina Mihăescuhttps://www.radiotop.ro/img/media/2016/01/editorial7.01.mp3

Articole similare

Primarul Fălticenilor, Cătălin Coman, la Tîrgul Mărului: Rolul acestei sărbători este de a promova ceea ce avem mai bun și mai frumos (Foto)
Tableta zilei

Municipiul Fălticeni nu s-a lăsat dus de val

6 mai, 2026
Handbaliști suceveni, convocați la loturile naționale
Tableta zilei

Performanțele de la Suceava trebuie recompensate și încurajate

5 mai, 2026
Premierul Ilie Bolojan, tur al cercetării de la USV: metagenomică, robotică și proiecte PNRR. Ministrul Educației, suceveanul Mihai Dimian, i-a prezentat realizările și proiectele universității (FOTO)
Tableta zilei

Centrul Sucevei, mult în urma Universității și a Palatului Administrativ

4 mai, 2026
Argumentația premierului Ilie Bolojan pentru creșterea normei didactice și a numărului de elevi dintr-o clasă. Traian Pădureț: A venit cu o motivare surprinzătoare, a venit cu o motivare de șofer de tir
Tableta zilei

Ilie Bolojan, la Suceava, și pentru un strop de inspirație

1 mai, 2026
”Decît” respect, domnule ministru Dimian?
Tableta zilei

”Decît” respect, domnule ministru Dimian?

30 aprilie, 2026
Spectacole folclorice, obiecte realizate de meșteri populari și fel de fel de produse, la Tîrgul de Toamnă ”Produs în Bucovina”, în parcarea Iulius Mall Suceava
Tableta zilei

Traian Andronachi își ia ”adio” de la funcția de prefect al Sucevei, și nu doar ”la revedere”

29 aprilie, 2026
Articolul următor
2,5 milioane de puieţi, pentru împăduriri

2,5 milioane de puieţi, pentru împăduriri

Maşină izbită de podeţ, pasagerul rănit

Intoxicaţie cu clor la o piscină din Suceava

Intoxicaţie cu clor la o piscină din Suceava

Radio TOP Suceava 104FM

Cu haz de necaz, cu glume mai mult sau mai puţin reuşite, dar niciodată de autogară, cu ştiri scurte şi la obiect, cu o muzică mai altfel, dar şi cu bîlbe şi prostioare scăpate pe microfon, Radio Top este un amestec de cool, fresh, funny şi chilli. Un amestec de care, uneori, te poţi îndrăgosti la prima vedere sau la prima „degustare”. Ce-am spus: cool, fresh, funny şi chilli? Ei, poftim: uite ce face globalizarea din om!

Secțiuni

  • Actualitate
  • Administrație
  • Audio
  • Educație
  • Featured
  • Politic
  • Sănătate
  • Social
  • Sport
  • Ştiri
  • Tableta zilei
  • Timp liber
  • Top 10
  • Top Magazin

Parteneri

Radio online Romania

Recomandari

Cumpara Criptomonede
Cautimasina.ro

Urmărește-ne

Facebook Twitter Instagram

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM