Un bărbat în vîrstă de 68 de ani, din satul Clit, comuna Arbore, a sesizat că, în perioada octombrie 2024 – ianuarie 2025, o persoană necunoscută l-a înșelat cu 36.200 lei.
Bărbatul a sesizat că a fost contactat prin aplicația WhatsApp, în luna octombrie a anului trecut, de către un bărbat care s-a recomandat ca angajat al bursei de valori și care i-a prezentat o ofertă pentru a cumpăra acțiuni în comerțul cu petrol. Suceveanului i s-a cerut inițial o sumă mică – 1.200 de lei.
Ulterior, bărbatul a făcut un împrumut bancar în valoare de 40.000 lei, iar 35.000 de lei i-a depus la un bancomat folosind un cod QR pe care l-a primit de la ”angajatul bursei de valori”. Pe 17 ianuarie 2025, suceveanului i s-a cerut să depună din nou alți bani, moment în care a depus plîngerea pentru înșelăciune.
Conform unui comunicat al IPJ Suceava „polițiștii atrag din nou atenția asupra acestor moduri de operare și recomandă prudență și informare înainte de a depuse sume de bani în anumite conturi”.