• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
sâmbătă, 27 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Actualitate

Directorul Poliției Locale Suceava, Ovidiu Doroftei: Legea ne spune că la 6 luni după expirarea ITP-ului mașina poate fi declarată abandonată. Începem o procedură prin care afișăm o somație pe parbrizul mașinii și în paralel îi transmitem și în scris proprietarului

8 martie, 2025
în Actualitate
0 0
Poliția Locală Suceava continuă să ridice mașinile abandonate. Sucevenii, invitați să sesizeze Primăria în cazul în care observă astfel de mașini
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Directorul Poliției Locale Suceava, Ovidiu Doroftei, susține că acțiunea de ridicare a mașinilor parcate neregulamentar și a celor abandonate se face pentru a reda ”strada mașinilor și trotuarele pietonilor”.

În cadrul unei emisiuni la Radio Top, domnul Doroftei a adăugat: ”Nu doar pe trotuare, ci și pe străzi acționăm pentru ridicarea mașinilor care sînt staționate neregulamentar, uitate pe alocuri. Ați văzut că am avut niște cazuri cu mașini fără plăcuțe de înmatriculare. Ei bine, acele mașini au fost imobilizate de Poliția Rutieră ca urmare a încălcării legii, iar proprietarii acelor mașini au preferat să le lase acolo, să le uite, fie pe la Centrul de Transfuzii, fie într-o stație de autobuz, fie chiar pe bulevard. Și atunci noi am recurs la ridicarea acestor mașini și, bineînțeles, proprietarii au fost sancționați cu amendă și au avut de plătit și transportul, și depozitarea mașinii respective”.

Domnul Doroftei a spus că o mașină poate fi considerată abandonată și poate fi ridicată la 6 luni după expirarea ITP-ului. A declarat directorul Poliției Locale: ”Avem și surprize. Chiar în zona aceasta unde ne aflăm noi, în Zamca, este o mașină care are roțile dezumflate, care arată foarte neîngrijit, dar care are ITP valabil pînă în luna a șasea 2025. Și atunci ea rămîne acolo. După ce expiră ITP-ul, la șase luni după ce a expirat ITP-ul, putem să o ridicăm. Legea 421 ne spune că la 6 luni după expirarea ITP-ului mașina poate fi declarată abandonată. Începem o procedură prin care afișăm o somație pe parbrizul mașinii și în paralel îi transmitem și în scris proprietarului, pentru ca acesta să aleagă: fie să-și ridice mașina de pe domeniul public, fie să o pună în legalitate, să-i facă ITP, să circule cu ea, mă rog, e alegerea fiecăruia”.

Ovidiu Doroftei a mai spus: ”Dacă o mașină e parcată regulamentar, subliniez, nu avem temei legal să intervenim. Dacă este parcată undeva pe domeniul public pe un loc care nu este marcat, semnalizat, dacă e pe un spațiu verde putem interveni, pentru că există niște norme de conviețuire unde se reglementează și această situație, și putem ridica. Dacă obturează sau obstrucționează accesul într-o clădire, într-o incintă, într-o curte, la fel, putem interveni. Sînt foarte puține cazurile unde nu putem interveni și unde nu putem să luăm această măsură legală”.

Mașinile ridicate sînt depozitate undeva spre Mitocul Dragomirnei. În prezent, acolo sînt cîteva zeci de mașini. Majoritatea proprietarilor mașinilor ridicate nu mai vin după ele. A spus Ovidiu Doroftei: ”Noi le păstrăm o perioadă de timp. Se fac niște proceduri de trecere a lor în proprietatea municipiului, după care se organizează o licitație pentru valorificarea lor. Sînt evaluate, se organizează o licitație. Dacă nu se prezintă nimeni, într-un final ajung la fier vechi. Vreau să vă spun că de cele mai multe ori nu vine nimeni să recupereze mașina respectivă. Ce ridicăm ajunge într-un final, după niște luni de zile de procesare, la fier vechi. Am avut la un moment dat și un BMW seria 7 cu niște ani vechime, dar, oricum, mașina arăta foarte bine, care era abandonată aici, în Zamca. Nu s-a prezentat nimeni”.

Tags: Mașini abandonate SuceavaOvidiu DorofteiPoliția Locală Suceava

Articole similare

Lucrări de modernizare a străzii Oituz. Pentru început se reface legătura dintre strada Leca Morariu și strada Universității
Actualitate

Lucian Harșovschi: Interzicerea este un pas important, dar nu rezolvă problema de fond. Dacă vrem să combatem cu adevărat dependența de jocurile de noroc trebuie să investim în educație și prevenție

26 iunie, 2026
Ministrul sucevean al Educației, Mihai Dimian, despre Ziua Drapelului, experiența din SUA și Evaluarea Națională
Actualitate

Ministrul sucevean al Educației, Mihai Dimian, despre Ziua Drapelului, experiența din SUA și Evaluarea Națională

26 iunie, 2026
Pe caniculă, DSP Suceava umblă cu măsuri complet inutile
Actualitate

Județul Suceava se află sub avertizări succesive de caniculă emise de ANM. DSP Suceava: Evitați expunerea la soare și hidratați-vă corespunzător în perioada de caniculă

26 iunie, 2026
Autocarul personalizat al CSM Cetatea 1932 Suceava, cu jucători și obiecte promoționale, prin orașele și comunele județului. Peste jumătate din actualul lot al Cetății este format din suceveni
Actualitate

Autocarul personalizat al CSM Cetatea 1932 Suceava, cu jucători și obiecte promoționale, prin orașele și comunele județului. Peste jumătate din actualul lot al Cetății este format din suceveni

26 iunie, 2026
Primarul Rîmbu: Dacă dumneavoastră credeți că noi putem construi un stadion în cîteva luni sau într-un an sau în doi ani, vă înșelați. Prioritatea o reprezintă omologarea stadionului ”Areni” pentru meciurile Cetății din Liga a II-a
Actualitate

Încă nu a fost stabilit prețul biletelor pentru meciurile de-acasă ale CSM Cetatea 1932 Suceava. Clubul vrea să vîndă cît mai multe abonamente. Se vor comercializa online tricouri și eșarfe cu însemnele Cetății

26 iunie, 2026
Zona de agrement de pe Tătăraşi, inaugurată de Izvorul Tămăduirii
Actualitate

Sucevenii, sfătuiți să evite parcurile în această seară. Primăria face dezinsecție pe 270.000 de metri pătrați

25 iunie, 2026
Articolul următor
Scriitorul Vasile Ernu, așteptat la Suceava la începutul lunii aprilie. Arthur Suciu: Va lansa o nouă carte, ”Generația canibală”, despre anii `90 din România

Scriitorul Vasile Ernu, așteptat la Suceava la începutul lunii aprilie. Arthur Suciu: Va lansa o nouă carte, ”Generația canibală”, despre anii `90 din România

Aproximativ 100 de motocicliști de la Thracvm RC Suceava au împărțit flori doamnelor și domnișoarelor pe platoul din fața Casei Culturii Suceava

Aproximativ 100 de motocicliști de la Thracvm RC Suceava au împărțit flori doamnelor și domnișoarelor pe platoul din fața Casei Culturii Suceava

Primăria Suceava: În cartierul Burdujeni au început deja lucrările de plantare a copacilor

Directorul Poliției Locale Suceava, Ovidiu Doroftei, despre acțiunea de ecologizare: Rolul nostru este de a preveni distrugerea spațiilor verzi. Sînt cîteva sute de conducători auto versus mii și mii de oameni care au nevoie de spațiu verde și de un aer mai curat

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM