Într-o conferință de presă susținută, astăzi, primarul PNL al Sucevei, Ion Lungu, l-a învinovățit pe viceprimarul Lucian Harșovschi pentru pierderea alegerilor în municipiul Suceava. Ion Lungu s-a referit la faptul că nu a avut cum să-i transfere voturile domnului Harșovschi pentru că acesta nu a dorit. A spus primarul aflat la cel de-al cincilea mandat: ”Păcat. Aste este situația. Ați văzut, am fost alături de el, alături de partid în toată campania electorală. Nu e o critică, este o realitate. Lucian avea această dorință de a transfera voturile. Nu am avut cum, pentru că nu m-a folosit deloc în campanie. Nu m-a pus în nici un pliant, în nici un clip, nu m-a luat cu el în teren. Spunea că el nu e omul lui Lungu și eu cum să-i transfer voturi? Păcat”.
În opinia domnului Lungu, schimbarea candidatului la Primărie nu a fost cea mai bună soluție. A spus domnul Lungu: ”Lucian a avut mînă liberă. Și-a făcut un sediu de campanie separat, nu la partid. Or, oameni importanți din partid, nu eu, dar domnul Balan, care a fost șef de campanie la nivel național, nu a fost folosit deloc. I-am dat voie să facă ce vrea, dar Lucian a spus că victoria nu o împarte cu nimeni. Îl rog, nici înfrîngerea să nu o împartă cu nimeni, că tot aud vorbe de țap ispășitor, că l-a trădat Lungu, că nu știu ce s-a întîmplat. Povești. Indiferent cum vrem să judecăm, el are o mare reponsabilitate. El s-a propus candidat. Eu cu maturitate am făcut un pas lateral, dar nu a fost soluția cea mai fericită. Nu am fost obligat, dar nu era altă soluție atunci, pentru că Lucian candida oricum și de oriunde, știm cu toții asta, și atunci am mers pe ideea să nu mai fragmentăm voturile din partid”.
Ion Lungu s-a referit și la alegerile pentru Consiliul Județean, spunînd: ”Marea tragedie este că dacă nu se pierdea municipiul nu se pierdea nici județul. Aici e marea tragedie. Eu de regulă aduceam 10.000 de voturi pentru președinte în oraș. Îmi aduc aminte că în 2008 chiar vreo 25.000 de voturi am adus, diferența între președintele Flutur și candidatul PSD-ului. Oricum, domnul președinte Flutur a cîștigat cu 200 de voturi în municipiul Suceava. Aici a fost marea tragedie a domnului Flutur, că s-a pierdut Consiliul Județean. El a pierdut onorabil cu un scor atît de mare, cel mai mare scor din țară la consilii județene, și tot nu a cîștigat Consiliul Județean. Restul sînt povești”. Ion Lungu a mai subliniat că a rămas președintele Organizației Municipale Suceava a PNL pentru că anunțul său privind predarea organizației a fost doar verbal.
Viceprimarul PNL, Lucian Harșovschi, a pierdut alegerile în fața candidatului PSD, Vasile Rîmbu, iar președintele PNL al Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a fost învins de candidatul PSD, Gheorghe Șoldan.










