Artistul Rareș va susține un concert la Suceava în cadrul festivității de absolvire a promoției 2026 a Universității ”Ștefan cel Mare”. Evenimentul este organizat de Casa de Cultură a Studenților, în parteneriat cu USV, și va avea loc miercuri, 10 iunie, de la ora 20.30, pe esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor.
Concertul face parte din programul dedicat absolvenților USV și va avea loc după tradiționalul Marș al Absolvenților, eveniment care reunește anual studenți, cadre didactice, familii, prieteni și membri ai comunității sucevene. Tot atunci, șefii de promoție ai celor 11 facultăți ale universității vor urca pe scenă și vor transmite mesaje adresate comunității locale și regionale.
Rareș s-a remarcat pe scena muzicală românească după cîștigarea competiției ”One True Singer”, iar ulterior a lansat mai multe piese de succes. Printre cele mai cunoscute se numără ”Buchet de trandafiri”, alături de Olivia Addams, și ”Cel mai fericit de pe pămînt”, una dintre cele mai difuzate melodii ale anului 2025. Artistul a primit în 2022 și trofeul ”Best New Artist” la The Artist Awards.
Organizatorii transmit că evenimentul marchează încheierea unei etape importante din viața absolvenților și își propune să aducă împreună comunitatea universitară într-o atmosferă festivă.








