Construirea de noi creșe și grădinițe în Suceava continuă să fie o necesitate, avînd în vedere că sînt multe familii tinere cu copii mici. În acest sens, în cadrul unei emisiuni la Radio Top, primarul Sucevei, Ion Lungu, a amintit de creșa aflată în construcție în cartierul Burdujeni și a spus: ”Creșa din Burdujeni merge destul de bine, este la roșu aproape, s-au terminat de zidit pereții… în primăvara anului viitor eu spun că o să fie finalizată”.
Primarul PNL al Sucevei, care va preda în curînd funcția social-democratului Vasile Rîmbu, care a cîștigat alegerile locale din 9 iunie, a dat detalii și despre creșa din cartierul Europa, spunînd: ”Cealaltă creșă, de pe strada Paris, din cartierul Europa, a fost licitată pe data de 18 iulie. Sînt șapte concurenți, încă nu-i dat un verdict. Și cele două grădinițe, la fel, sînt pe cursul lor, cea din Obcini, unde am făcut poze, este făcută documentația pentru ea și o vom depune la finanțare pe fonduri europene. La fel, încă o nouă grădiniță se va construi în curtea Școlii Gimnaziale nr. 1, pe strada Tudor Vladimirescu, unde este o grădiniță foarte veche, din chirpici, de pe vremea lui Pazvante”.
Revenind la creșa din Burdujeni care urmează a fi dată în folosință în primăvara anului 2025, întrebat dacă se fac angajări încă de pe acum, Ion Lungu a precizat: ”Bun, acum sîntem în faza de reorganizare. Pînă acum,era la Direcția de Învățămînt și creșa, însă acum cred că vor să le ia la Inspectoratul Școlar. Chiar în aceste zile sînt discuții privind reorganizarea școlară, să ia aceste creșe din punct de vedere al personalului, al plăților la Inspectoratul Școlar, dar, oricum, trebuie făcut un memorandum pentru crearea de posturi, așa cum am făcut la TPL și am fost la Guvern și sper să aprobe cît mai repede acel memorandum pentru suplimentarea posturilor, așa trebuie, mergînd pe faptul că este o investiție nouă, entitate nouă, să aprobe o nouă schemă de personal…”.
Pe de altă parte, deși părinții tineri semnalează necesitatea construirii de grădinițe și creșe, unele unități de învățămînt din oraș se confruntă cu o scădere a numărului de copii. Primarul Lungu a declarat la Radio Top că a aflat despre acest lucru cu mirare și a spus: ”Sînt grădinițe. După cum spuneam, am discuții zilele acestea privind reorganizarea rețelei școlare. Fiecare unitate, ca să rămînă cu entitate juridică, trebuie să aibă minim 300 de copii. Și m-a surprins că prin Obcini, prin George Enescu, nu îndeplinesc acest număr de 300 de copii… A scăzut numărul de copii. Chiar inexplicabil. A venit chiar doamna directoare Matei, pe care o aprecieze foarte mult, de la <Gulliver>, și a spus că a scăzut numărul de copii față de anii trecuți”.