Doi elevi din județul Suceava s-au calificat la faza națională a Sesiunii de referate și comunicări științifice la istorie, unul la Istoria Românilor și celălalt la Istoria Universală. Într-o emisiune la Radio Top, doctorul în istorie Daniel Hrenciuc, inspector de specialitate în cadrul Inspectoratului Școlar Suceava, a spus de unde sînt elevii: ”La Istoria Universală, premiul I l-a luat Colegiul Național <Mihai Eminescu>, cu doamna profesoară Rodica Cozaciuc, profesor doctor, cu o lucrare foarte bună a unui elev de clasa a IX-a referitoare la fascismul italian. Mă rog, un elev care vine de la o clasă cu profilul științele sociale. Doamna profesoară predă acolo și are foarte multe premii, are multă experiență și sînt absolut convins că vor avea rezultate deosebite acești doi reprezentanți ai noștri la faza națională care va avea loc la Galați între 24 și 27 mai. La Istoria Românilor a luat premiul I Liceul Tehnologic <Ion Nistor> din Vicovu de Sus, cu profesoara Cristina-Viorica Puha, iarăși o lucrare foarte bună legată de Fîntîna Albă”.
Domnul Hrenciuc a spus că acest concurs este foarte important, fiind înscris în calendarul Ministerului Educației, și a adăugat: ”E un concurs care pînă la urmă valorizează priceperea elevilor în a interpreta, analiza și sintetiza date prin prisma cercetării științifice. Asta presupune că trebuie să lucrezi o perioadă mai îndelungată cu elevul, trebuie să-i coordonezi lecturile, demersurile, astfel încît el să poată fi în stare să proiecteze o comunicare sau un referat, dar care să includă o bibliografie, note de subsol, adică presupune mult mai mult decît simpla reproducere de informații. Prezentarea în sine, iarăși, este pretențioasă”.









