• Despre noi
  • Publicitate
  • Cod de conduită
  • Contact
luni, 22 iunie, 2026
No Result
View All Result
Your browser does not support the audio tag.
Radio TOP Suceava 104FM
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10
No Result
View All Result
Radio TOP Suceava 104FM
No Result
View All Result
Prima pagină Sănătate

Medicul Terteliu, dialog cu profesorii despre vaccinare

9 noiembrie, 2021
în Sănătate
0 0
Dr. Terteliu, reacții adverse minore la vaccin
0
TRIMITERI
Trimite pe FacebookTrimite pe Whatsapp

Astăzi, într-o ședință online cu directorii unităților de învățămînt preuniversitar sucevene, șefa Secției de Boli Infecțioase a Spitalului Județean, medicul Monica Terteliu, a susținut că vaccinarea anti-COVID asigură reîntoarcerea la o viață normală. Întîlnirea a avut loc în cadrul proiectului „Vaccinare și responsabilitate” derulat de Inspectoratul Școlar, în colaborare cu Direcția de Sănătate Publică. Doctorița Terteliu, care s-a infectat de două ori cu COVID-19 și a fost prima persoană din județ vaccinată împotriva acestei boli a declarat: „Vaccinarea protejează persoanele intrate în contact cu virusul de a dezvolta forme severe de boală care să necesite spitalizare și admisia în Secția de Terapie Intensivă. Doar împreună, cu participarea și responsabilizarea tuturor, părinți, elevi, profesori, medici, vom putea învinge pandemia”. La rîndul său, profesorul Ciprian Anton, adjunct al Inspectoratului Școlar Județean, a afirmat: „Este importantă organizarea unor activități de informare din partea specialiștilor, astfel încît să fie responsabilizat fiecare angajat al școlii sucevene în ceea ce privește decizia de vaccinare”. Pe de altă parte, astăzi, în timpul caravanei „Vaccinare și responsabilitate”, la Colegiul Silvic „Bucovina” din Cîmpulung Moldovenesc s-au vaccinat cu prima doză 28 de elevi și 8 profesori.

Tags: Monica TerteliușcoliSuceavaVaccinare

Articole similare

Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe
Sănătate

Ambulanțierii suceveni, instruiți de un medic cu peste 25 de ani de experiență în urgențe

20 iunie, 2026
Un deceniu de muncă, pentru 60 de ani de istorie. Reputatul medic Mihai Ardeleanu a lansat ”cartea-album” a Spitalului Clinic Județean Suceava
Sănătate

Un deceniu de muncă, pentru 60 de ani de istorie. Reputatul medic Mihai Ardeleanu a lansat ”cartea-album” a Spitalului Clinic Județean Suceava

9 iunie, 2026
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Județean Suceava, finalizate. Totodată, a fost instalată o centrală termică pe gaz care funcționează în cogenerare și au fost amplasate două stații de încărcare pentru vehicule electrice (Foto)
Sănătate

Spitalul Suceava, de la un spital înconjurat de cîmpuri, la un complex medical cu 1.200 de paturi. Dr. Mihai Ardeleanu: Dacă ar fi să facem un bilanț în fața lui Dumnezeu, ce am primit noi în 1966 și ce avem acum, ar trebui să iasă că am fost eficienți

9 iunie, 2026
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Județean Suceava, finalizate. Totodată, a fost instalată o centrală termică pe gaz care funcționează în cogenerare și au fost amplasate două stații de încărcare pentru vehicule electrice (Foto)
Sănătate

Dr. Cătălin Lulciuc a primit 2.200 de lei pentru 136 de ore de gardă. Dr. Sorin Hîncu: Serviciul de gardă trebuie plătit în așa fel încît cei care efectuează acest serviciu să fie mulțumiți și motivați

4 iunie, 2026
Secția de Ortopedie a Spitalului Clinic Județean Suceava, căutată și de pacienți din Botoșani, Neamț și Iași, dar și din sudul țării. Secția de politraumă aflată în discuție, o necesitate
Sănătate

Conferința Națională a Asociației Traumatologilor și Ortopezilor din Moldova, la Gura Humorului. Dr. Răzvan Bandac: Evenimentul reprezintă o oportunitate de a privi spre viitorul ortopediei și traumatologiei

3 iunie, 2026
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Județean Suceava, finalizate. Totodată, a fost instalată o centrală termică pe gaz care funcționează în cogenerare și au fost amplasate două stații de încărcare pentru vehicule electrice (Foto)
Sănătate

Spitalul Clinic Județean Suceava, 60 de ani de existență. ”Privim înainte cu aceeași energie: servicii sigure, echipe bine pregătite și proiecte care aduc medicina mai aproape de oameni”

28 mai, 2026
Articolul următor
Prefectul Moldovan, apel la limitarea contactelor

Prefectul Moldovan trebuie să întrebe

Lungu, la AMR, discuții despre transportul elevilor

Concurs pentru 13 medici și 16 asistenți, pentru școli

Lungu, nemulțumit de ritmul unor lucrări

Lungu, nemulțumit de ritmul unor lucrări

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • Actualitate
  • Administrație
  • Sănătate
  • Politic
  • Educație
  • Social
  • Sport
  • Timp liber
  • Tableta zilei
  • Audio
  • Top 10

© 2020 Radio TOP Suceava 104 FM