Directorul Poliției Locale Suceava, Ovidiu Doroftei, este de părere că una din cauzele aglomerației din trafic o reprezintă mașinile venite în oraș din localitățile limitrofe. El a afirmat: „Ca să faci minuni în trafic ar trebui să nu-ți mai intre nimeni dinspre Șcheia, Fălticeni, Salcea ori Ipotești și să-i scoți prima dată din oraș pe cei care circulă în aceste direcții. Traficul se va desfășura lent pe intrare și pe ieșire pînă cînd numărul acesta foarte mare de mașini se va disipa. Bine, situația de acum se suprapune și peste lucrările de asfaltare de pe bulevardul principal. Însă, este un obicei neprietenos al unor oameni de a-și planifica în ultimul moment și neproductiv să circule cu o extremă prudență atunci cînd sînt mai mulți pe stradă. E clar că numărul mare de mașini depășește de departe capacitatea tehnică a infrastructurii din municipiul Suceava de a le prelua”.
Șeful polițiștilor locali a adăugat: „Sînt zile în care dinspre Șcheia intră 30.000 de mașini în 24 de ore. Cum distribui 30.000 de mașini într-un oraș în care în 2013, din verificările pe care le-am făcut, erau 26.000 de mașini pe persoane fizice și 11.000 de mașini pe persoane juridice, înmatriculate și cu taxele și impozitele locale plătite aici? Acum să spunem că sînt 40.000-50.000, că nu m-am mai interesat la primărie, dar cînd îți intră 30.000 de mașini numai dinspre Șcheia, unde le distribui pe toate? Toate mașinile din apropierea Sucevei vor să ajungă dimineață să ducă niște copii la școală, la prînz să-i ia și după-amiaza la fel. Este o poveste fără sfîrșit”.
De asemenea, Ovidiu Doroftei a specificat, la Radio Top: „Pe intrarea dinspre Ipotești, dimineața, de la ora 07.00 la ora 08.20, rămînem șocați cîte mașini vin. Mașinile acestea nu sînt în tranzit, pentru că acum au posibilitatea ca din Ipotești să iasă undeva spre Cumpărătura și imediat pe șoseaua de centură, iar apoi să meargă către Rădăuți, Siret, Humor, Vatra Dornei, ori pe partea cealaltă către București. Sînt mașini care vin și se opresc în Suceava. Oprind în Suceava se blochează locuri de parcare, fie că sînt sau nu amenajate, blochează pentru orice riveran intrarea/ieșirea și îngreunează traficul”.









